Opoczyńska Noc Muzeów | eOpoczno.pl

Opoczyńska Noc Muzeów

Views: 835

Podczas Nocy Muzeów, zamek Kazimierza Wielkiego w Opocznie odwiedziło ponad tysiąc osób. W programie imprezy każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Przewodnim tematem była oczywiście historia i militaria.

Największą atrakcją Nocy Muzeów była prezentacja unikatowego polskiego czołgu rozpoznawczego (tankietki) TKS wyposażonego w najcięższy karabin maszynowy FK-A wz. 38 kalibru 20 mm. Egzemplarz pochodzi z kolekcji Jacka Kopczyńskiego – Muzeum Historycznych Pojazdów Militarnych i Techniki Motoryzacyjnej w Boczkach i jest jedynym oryginalnym czołgiem tego typu na świecie. W imprezie udział wzięli także ułani ze Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala, którzy na kawaleryjskich koniach wzbudzali uznanie i podziw zwiedzających. Chętni mogli zobaczyć troczenie siodła i posłuchać ułańskich opowieści o samej idei organizacji oraz o jej patronie mjr. Henryku Dobrzańskim „Hubalu”. Dla najmłodszych największą frajdą była za to możliwość przejażdżki na koniu.

Podczas sobotniego wieczoru w opoczyńskim Muzeum otwarte zostały dwie wystawy czasowe. Pierwszą z nich otworzył dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie Adam Grabowski. Wystawa „Początki przemysłu ceramicznego w Opocznie” poświęcona jest historii firmy założonej już w drugiej połowie XIX w. przez Jana Dziewulskiego oraz braci Józefa i Władysława Lange w Opocznie. Było to pierwsze w tej części Europy przedsiębiorstwo produkujące płytki ceramiczne.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się wystawa „Życie w czasie i przestrzeni” dokumentująca materialnie proces ewolucji życia na ziemi w ciągu ostatnich kilkuset milionów lat. Ekspozycję ze zbiorów Muzeum Geologicznego Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie oraz firmy Nordkalk, zakład w Sławnie, otworzyła dr Tatiana Woroncowa-Marcinowska.

Muzyczny akcent imprezy, stanowił koncert Macieja Staneckiego – znanego kompozytora muzyki filmowej i teatralnej oraz współtwórcy projektów elektronicznych (Nemezis). Wydarzeniu towarzyszył także kiermasz rękodzieła ludowego, artystycznego oraz rzeźb i ikon Andrzeja Oliwy. Swoją działalność zaprezentowały również Warsztaty Terapii Zajęciowej.

Źródło: UM Opoczno

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *