Ile zarabiają samorządowcy w gminach? | eOpoczno.pl

Ile zarabiają samorządowcy w gminach?

Views: 2694

Poświętne, Białaczów tu samorządowcy mają najmniejsze zarobki, Sławno, Paradyż, Mniszków zdecydowanie więcej zarabia się w tych urzędach. Ile zarabiają samorządowcy w gminach naszego regionu? Do końca kwietnia każdy samorządowiec musi złożyć oświadczenie majątkowe za miniony rok, zatem wiosną poznamy zarobki naszych wójtów, burmistrzów, sekretarzy, czy skarbników za 2019 rok, a jak przedstawiają się ich zarobki z 2018 roku?

W powiecie opoczyńskim, najmniej zarobiła wójt Białaczowa Barbara Goworek, która jako jedyna pełni funkcję pierwszą kadencję i podane wynagrodzenie za rok 2018 to zdecydowanie zarobki jeszcze z czasu kiedy pełniła funkcję wiceburmistrza Wolborza. Do końca listopada 2018 (98 tys. rocznie). Możemy więc śmiało stwierdzić, że najniższe zarobki wśród opoczyńskich samorządowców miał w omawianym roku wójt gminy Poświętne Michał Franas, a to jego druga kadencja (126 tys.). Najwięcej zarobili wójt Sławna Tadeusz Wojciechowski (173 tys.) oraz Paradyża Wojciech Rudalski (152 tys.). Za nimi znaleźli się wójtowie: Mniszkowa Paweł Werłos (144 tys.) i Żarnowa Krzysztof Nawrocki (134 tys .) . Na liście opoczyńskich wójtów jest wymieniony Tadeusz Wojciechowski, to samorządowiec pełniący tę funkcję od 9 kadencji, cieszący się też największą popularnością i poparciem (niemal 80%) spośród pozostałych włodarzy gmin.

Podobnie wygląda sytuacja z zarobkami sekretarzy. W tym przypadku najwięcej zarabiał w 2018 roku sekretarz Żarnowa (103 tys.) i Mniszkowa (100 tys.) oraz sekretarz Paradyża (99 tys.). Najmniej – podobnie jak w przypadku wójtów – zarabia sekretarz Białaczowa Andrzej Urbańczyk (65 tys.) jednak w jego przypadku dochodzi także emerytura, która w skali roku 2018 sięgała ponad 72 tys. zł. Do najniższych zarobków należą też pobory sekretarz Poświętnego Marii Grzybek (94 tys .zł). W przypadku tej ostatniej, różnica polega na tym, że w gminie Poświętne sekretarz i wicewójt to ta sama osoba. Należy zatem rozdzielić gminy, gdzie są wyodrębnione etaty wicewójta i sekretarza. Tak jest we wspomnianym Białaczowie, czy Sławnie, ale dopiero od tej kadencji, czyli od końca 2018 roku lub początku 2019. W gminach Poświętne, Paradyż dotąd jedna osoba łączyła dwie funkcje i ma to zapewne wpływ na oszczędności. Nowe etaty wicewójtów powstały w gminach Żarnów, Białaczów, Sławno. Nie ma zastępcy wójta m.in. w gminie Mniszków. Sekretarz Sławna zarobił w roku 2018 niewiele ponad 97 tys. zł.

Równie odpowiedzialne funkcje skarbników i jednocześnie ich zarobki za 2018 rok przedstawiają się następująco: Mniszków (155 tys.), Białaczów (101 tys.), Żarnów (99 tys.), Sławno (98 tys.), Paradyż (84 tys.), Poświętne (78 tys.). Tu także najmniej zarabia skarbnik z Poświętnego, natomiast w tym przypadku skarbik Białaczowa ma zdecydowanie lepsze wynagrodzenie na tle innych gmin oprócz oczywiście Mniszkowa, jednak i w tym ​przypadku należy brać pod uwagę fakt, że na roczne wynagrodzenie mogła składać się też odprawa dla wieloletniej skarbniczki tej gminy.

Celowo nie podajemy zarobków miejskich samorządowców tj. Opoczna i Drzewicy, bowiem w zestawieniu z gminami wiejskimi różnice mogą być znaczne, jak i zakres obowiązków. Dlatego zarobki tych samorządów przedstawimy w odrębnym materiale, przywołując już dane z 2019 roku.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *