Łódzcy Terytorialsi będą badać na obecność koronawirusa w mobilnym punkcie Test&Go | eOpoczno.pl

Łódzcy Terytorialsi będą badać na obecność koronawirusa w mobilnym punkcie Test&Go

Views: 1841

We wtorek 5 maja pod Opocznem powstanie pierwszy wojskowy punkt pobierania wymazów w województwie łódzkim. Kierowcom i pasażerom, bez wysiadania z samochodu, żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej pobiorą próbki na obecność koronawirusa. Z wnioskiem o pomoc w zorganizowaniu i obsłudze punktu pobrań wymazów tego typu zwrócił się wojewoda łódzki.

Punkt będzie zorganizowany od godziny 9:00 w powiecie opoczyńskim – Ostrów 116a na terenie przy świetlicy wiejskiej. Pierwszy tego rodzaju punkt zafunkcjonował w poniedziałek w Krotoszynie na wielkopolsce.

Całość jest organizowana zgodnie z zasadą „drive thru”, czyli bez wysiadania z samochodu. Wymazy będą pobierane od osób wcześniej wskazanych przez stacje sanitarno-epidemiologiczne. W tym przypadku opoczyński SANEPiD skieruje tam osoby objęte kwarantanną z terenu powiatu, tj. przede wszystkim policjantów, strażaków, pracowników służby zdrowia.

Łódzcy Terytorialsi zostali przeszkoleni do przeprowadzania wymazów przez specjalistów z Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego (WSRM) w Łodzi. Testy u osób objętych kwarantanną przeprowadzają od kilku tygodni wspólnie z żołnierzami z WCKMed, natomiast od 1 maja zespoły wymazowe 9ŁBOT i 25BKPow wykonują testy personelowi DPSów w województwie łódzkim. Wszystkie te działania są realizowane we współpracy z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego oraz WSRM w Łodzi.

Decyzją ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka od poniedziałku 4 maja siły zbrojne są gotowe wystawić pięć mobilnych punktów pobierania wymazów. Punkty „Test&GO” będą organizowane przez wybrane brygady obrony terytorialnej oraz żołnierzy innych rodzajów sił zbrojnych. „Test&GO” będą wykorzystywane regionalnie – zgodnie z wnioskami kierowanymi przez wojewodów. Celem jest usprawnienie przeprowadzenia testów i zmniejszenie ryzyka zakażenia innych osób.

Do pobrania próbek kierowane będą osoby wskazane przez stację sanitarno-epidemiologiczną (na wniosek wojewody), które przebywały do tej pory w izolacji epidemiologicznej. Będą musiały odpowiedzieć na pytania w ankiecie i przejść kwalifikację, na podstawie której otrzymają skierowanie do badania. Sam wymaz zostanie pobrany po wcześniejszej rejestracji telefonicznej.

„Test&GO” będzie zorganizowany w formie potokowej. Na placu wymazowym zostaną wyznaczone strefy: wyczekiwania, ewidencyjna, badań, odpoczynku oraz odkażania. Cała procedura nie powinna zająć więcej niż 10 minut. Zebrane próbki zostaną przewiezione do laboratorium. Jeśli wynik badań będzie pozytywny, pacjent otrzyma taką informację telefonicznie. Informację o wyniku badania będzie można również sprawdzić po kontakcie telefonicznym i przez stronę internetową stacji sanitarno-epidemiologicznej przez specjalny kod wydany podczas badania.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *