Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/klient.dhosting.pl/p24pl/eopoczno.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2854

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/klient.dhosting.pl/p24pl/eopoczno.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2858

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/klient.dhosting.pl/p24pl/eopoczno.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3708
Nadzwyczajne posiedzenie Gminnego Zespołu Kryzysowego w Poświętnem | eOpoczno.pl

Nadzwyczajne posiedzenie Gminnego Zespołu Kryzysowego w Poświętnem

Views: 786

W miniony poniedziałek w Urzędzie Gminy Poświętne odbyło się posiedzenie nadzwyczajne Gminnego Zespołu Kryzysowego. Główną tematyką była obecna sytuacja w Polce i na świecie związana z pandemią koronawirusa oraz funkcjonowanie Gminy i jej mieszkańców podczas ogłoszonego przez Rząd RP stanu epidemicznego.

W posiedzeniu uczestniczyli oprócz władz gminy, m.in. Komendant Zarządu Gminnego OSP Daniel Szczepaniak, przedstawicielka Komendy Powiatowej Policji w Opocznie i jednocześnie dzielnicowa na terenie gminy Poświętne sierżant sztab. Anna Kucharska – Balcerak, pracownik ds. Zarządzania Kryzysowego, kierownicy jednostek i referatów Urzędu Gminy oraz dyrektorzy szkół. Po przeanalizowaniu sytuacja na terenie gminy, wójt Michał Franas poinformował, że jest w stałym kontakcie z kierownictwem Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologiczej w Opocznie i że na dzień 16.03 nie stwierdzono na terenie powiatu żadnego przypadku zarażenia koronawirusem.

W pierwszej kolejności ustalono, że na podstawie informacji z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Poświętnem zostanie ustalona liczba osób starszych i samotnych, bądź chorych, do których dotrze pracownik urzędu gminy i pomoże zrobić podstawowe zakupy w sklepie i aptece. Gotowi do takiej pomocy są też druhowie OSP.

Niezależnie od tej pomocy, wójt postanowił o skierowaniu do każdego mieszkańca ulotki informującej o najważniejszych telefonach, zachowaniu się w tej szczególnej dla wszystkich sytuacji oraz podstawowych zaleceniach Stacji Sanitarno Epidemiologicznej i innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, tak aby uświadomić wszystkim jak ważne jest ograniczenie kontaktu z innymi a przede wszystkim unikanie dużych skupisk ludzkich.

Podczas posiedzenia wypracowano także stanowisko, aby zwracać szczególną uwagę na osoby, które mogły w ostatnim czasie powrócić z zagranicy, a nie przestrzegają kwarantanny, jak również uczulić właścicieli sklepów na terenie gminy na podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny.

Apelowano także o zwiększone patrole policji szczególnie w porze wieczorowej. Do czasu odwołania stanu epidemicznego kontakt z dzielnicowym będzie wyłącznie telefoniczny. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, ale także pracowników Urzędu Gminy oraz jednostek podległych instytucje te będą czasowo zamknięte dla petentów, jednak będą nadal pracować, tak więc wszyscy mieszkańcy będą obsługiwani telefonicznie bądź za pośrednictwem drogi internetowej, a w szczególnych przypadkach, po wcześniejszym umówieniu wizyty będzie możliwość wejścia do urzędu. Informacje te będą także zawarte w komunikacie do mieszkańców.

Dyrektorzy szkół są w stałym kontakcie z nauczycielami, którzy przygotowują się do wprowadzenia zdalnego nauczania. Na terenie gminy funkcjonują trzy szkoły podstawowe, dlatego wójt zaapelował, aby zarówno wychowawcy byli w kontakcie z rodzicami, jak i dyrektorami szkół i by w miarę możliwości dzieci powtarzały materiał oraz otrzymywały z wybranych przedmiotów materiały do nauki. Nauczyciele nadal pozostają w domach i pracują zdalnie. O wszystkich ustaleniach sztabu zostaną poinformowani sołtysi (15 osób), którzy mają być w stałym kontakcie z władzami gminy i GOPS w Poświętnem. Apteka jest czynna przy ulicy Akacjowej w Ośrodku Zdrowia w Poświętnem, zakupy wyłącznie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, w godzinach od 8 do 15.30.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *